Rodrigo Bentancur riscă mai multe meciuri de suspendare, după remarci rasiste la adresa coechipierului său sud-coreean Heung-min Son

Rafael Nadal nu va participa la Laver Cup

Fostul antrenor al Cristinei Neagu, reacţie neaşteptată după anunţul de retragere al sportivei românce. „Interesul personal a fost primordial” | EXCLUSIV VIDEO Fostul antrenor al Cristinei Neagu, reacţie neaşteptată după anunţul de retragere al sportivei românce. „Interesul personal a fost primordial” | EXCLUSIV VIDEO
MM Stoica, poveste savuroasă despre Cristina Neagu: ”Era mai bună decât vreo 3 de la FCSB. Am văzut-o cum lovea mingea cu piciorul!” | VIDEO EXCLUSIV

Dinamo Bucureşti, debut cu victorie în Liga Campionilor, cu danezii de la Fredericia HK. David Popovici a fost în tribune Dinamo Bucureşti, debut cu victorie în Liga Campionilor, cu danezii de la Fredericia HK. David Popovici a fost în tribune
Fostul canotor australian Drew Ginn cere ajutor după ce i-au fost furate cele patru medalii olimpice

VIDEO | Sepsi Sfântu Gheorghe - Unirea Slobozia 0-1. Start de sezon foarte complicat pentru covăsneni

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 24 aug 2024

Unirea Slobozia a învins în deplasare, scor 1-0, formaţia Sepsi OSK, într-un meci al etapei a şaptea din Superligă.

După o primă repriză în care cele două echipe au trimis un singur şut pe spaţiul porţii, nou intratul Ionuţ Coadă a înscris cu o lovitură de cap, în minutul 52, însă reuşita sa a fost anulată pentru un ofsaid. Oaspeţii au controlat meciul în partea secundă, iar în minutul 77 Aganovic a fost lovit de Ninaj în careul gazdelor şi, după verificarea VAR, arbitrul Adrian Cojocaru a dictat penalti.

A executat ucraineanul Pospelov, care a transformat cu siguranţă, deschizând scorul în minutul 78. Branislav Ninaj a primit direct cartonaşul roşu în minutul 85, pentru o intervenţie din poziţia de ultim apărător, la Vlăsceanu. Acelaşi Vlăsceanu a ratat incredibil în minutul 90+3, iar oaspeţii s-au impus la limită, scor 1-0.

În clasament Unirea Slobozia a egalat la puncte pe Sepsi, având tot opt şi ocupând locul al optulea. Sepsi OSK este pe locul 7.

VIDEO | Sepsi - Unirea Slobozia 0-1 (Pospielov 75-penalty), în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• Sepsi: Niczuly - Oteliţa, Ciobotariu, Ninaj, Fl. Ştefan – Varga, Alimi, Siger - Debeljuh, M. Coman, Neskovic
  • Unirea Slobozia: Rusu – Medina, Antoche, Pospielov, Serbanica – Lopez, Perianu – Bărbuţ, Purece, Afalna - Camara

Minutul 90+6: Final de meci! Unirea Slobozia

Minutul 90+4: Vlăsceanu trage din marginea careului puţin pe lângă poartă.

Minutul 83: Ninaj este nevoit să oprească un atac din poziţie de ultim apărător şi este eliminat.

Minutul 75: GOL Unirea Slobozia! VAR intervine şi dictează penalty la un duel între Aganovic şi Ninaj. Pospielov transformă.

Minutul 52: Coadă reia din câţiva metri o minge trimisă ca urmare a unei faze fixe. Golul e anulat la VAR pentru offside.

Minutul 45+3: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 43: Afalna ia o acţiune în viteză, dar Niczuly iese şi blochează.

Minutul 23: Ninaj nu poate relua în poartă din câţiva metri o minge din corner.

---------------------------------

Sepsi vine după înfrângerea usturătoare din deplasarea de la ”U” Cluj, scor 3-0, şi se află pe locul 6 în Superliga după primele 6 etape. Covăsnenii au înregistrat a doua înfrângere consecutivă după ce cu Universitatea Craiova.

De cealaltă parte, Unirea Slobozia a ajuns la a treia înfrângere consecutivă şi se află pe locul 15 în Superliga. Ialomiţenii vin după înfrângerea cu Petrolul din runda trecută, scor 2-1.

Cele două formaţii s-au întâlnit ultima oară într-un meci amical, din acestă vară, ce s-a încheiat la egalitate, 1-1.