Ianis Hagi face spectacol la ”noua echipă”! Dublă şi pasă decisivă Ianis Hagi face spectacol la ”noua echipă”! Dublă şi pasă decisivă
VIDEO | Csikszereda - CSC Dumbrăviţa, în direct la Prima Sport 1. Ciucanii au deschis scorul, după ce oaspeţii au ratat o ocazie mare VIDEO | Csikszereda - CSC Dumbrăviţa, în direct la Prima Sport 1. Ciucanii au deschis scorul, după ce oaspeţii au ratat o ocazie mare
Veste excelentă pentru Mircea Rednic! Anunţul făcut de UTA, prin Alexandru Meszar Veste excelentă pentru Mircea Rednic! Anunţul făcut de UTA, prin Alexandru Meszar
Robert Elek a demisionat Robert Elek a demisionat
Toni Kroos, furios după ce UEFA a recunoscut greşeala din meciul Spania - Germania. „Le-a luat trei luni să-şi dea seama” Toni Kroos, furios după ce UEFA a recunoscut greşeala din meciul Spania - Germania. „Le-a luat trei luni să-şi dea seama”
Virgil Ghiţă, statistici de atacant! A marcat iar pentru KS Cracovia Virgil Ghiţă, statistici de atacant! A marcat iar pentru KS Cracovia

VIDEO | România - Bulgaria 0-0. Prestaţie cu multe semne de întrebare cu puţin timp înainte de EURO

Echipa nationala Publicat de Daian Cutu pe 4 iun 2024

Naţionala României a încheiat la egalitate, scor 0-0, cu naţionala Bulgariei, în penultimul amical susţinut de tricolori înainte de Euro.

În minutul 51, Dennis Man a ratat o lovitură de la 11 metri acordată după un fault asupra lui Nicolae Stanciu.

VIDEO | România - Bulgaria 0-0, la Prima TV! Echipele de start:

• România: Niţă – Raţiu, Drăguşin, Rus, Bancu - R. Marin, M. Marin, Stanciu - Mihăilă, Drăguş, Man
  • Bulgaria: Dyulgerov - Turitsov, Atanasov, A. Petkov, H. Petrov - M. Petkov, Krastev, Kostadinov - Despodov, Kolev, Panayotov

Minutul 90+5: Final de meci! Se termină 0-0.

Minutul 90: Iliev bate pe centru o lovitură liberă de la 20 de metri. Niţă prinde fără emoţii.

Minutul 67: Coman caută vinclul din unghi, dar reia puţin peste poartă.

Minutul 53: Atanasov recentrează din careu la Kolev. Niţă are o intervenţie de senzaţie.

Minutul 51: Stanciu este faultat în careu. Dennis Man execută de la punctul cu var şi ratează. A plasat slab, iar portarul bulgar a putut interveni.

Minutul 45+2: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 44: Drăguş preia excelent în careu, însă execuţia sa ocoleşte de puţin poarta.

Minutul 31: Stanciu încearcă un şut de la distanţă. Mingea a trecut mult peste poartă.

Minutul 3: Man scoate în careu la Răzvan Marin, care pătrunde şi trage. Dyulgerov respinge în corner.

-----------------------------------------

România va efectua două partide amicale în acestă săptămână, cu Bulgaria marţi şi cu Liechtenstein vineri, înainte de debutul cu Ucraina de la Campionatul European din Germania.

Meciul va fi condus la centru de Atilla Karaoğlan, un arbitru din Turcia, care la finalul lunii va împlini 38 de ani.

Lotul convocat de selecţionerul Edward Iordănescu pentru acest amical, dar şi pentru cel de vineri, cu Liechtenstein, este următorul:

PORTARI

Florin NIŢĂ (Gaziantep | Turcia, 20/0), Horaţiu MOLDOVAN (Atletico Madrid | Spania, 10/0), Ştefan TÂRNOVANU (FCSB, 1/0), Răzvan SAVA (CFR Cluj, 0/0);

FUNDAŞI

Andrei RAŢIU (Rayo Vallecano | Spania, 16/1), Vasile MOGOŞ (CFR Cluj, 5/0), Radu DRĂGUŞIN (Tottenham | Anglia, 15/0), Bogdan RACOVIŢAN (Rakow | Polonia, 1/0), Adrian RUS (Pafos | Cipru, 19/1), Ionuţ NEDELCEARU (Palermo | Italia, 26/2), Andrei BURCĂ (Al-Okhdood | Arabia Saudită, 27/1), Nicuşor BANCU (Universitatea Craiova, 34/2);

MIJLOCAŞI

Deian SORESCU (Gaziantep | Turcia, 16/0), Marius MARIN (Pisa | Italia, 16/0), Alexandru CICÂLDĂU (Konyaspor | Turcia, 36/4), Răzvan MARIN (Empoli | Italia, 54/3), Nicolae STANCIU (Damac | Arabia Saudită, 68/14), Adrian ŞUT (FCSB, 1/0), Darius OLARU (FCSB, 16/0), Constantin GRAMENI (Farul Constanţa, 0/0), Dennis MAN (Parma | Italia, 22/7), Valentin MIHĂILĂ (Parma | Italia, 19/4), Ianis HAGI (Deportivo Alaves | Spania, 33/5), Florinel COMAN (FCSB, 13/1);