”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga ”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga
Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin
Iraklis Salonic - Universitatea Cluj 61-50, în preliminariile FIBA EuroCup la baschet feminin Iraklis Salonic - Universitatea Cluj 61-50, în preliminariile FIBA EuroCup la baschet feminin
Volei Alba Blaj, victorie cu campioana Ungariei, Vasas Budapesta, în meci amical Volei Alba Blaj, victorie cu campioana Ungariei, Vasas Budapesta, în meci amical
VIDEO | Steaua Roşie Belgrad - Benfica 1-2. Turcii formaţiei lusitane au făcut diferenţa VIDEO | Steaua Roşie Belgrad - Benfica 1-2. Turcii formaţiei lusitane au făcut diferenţa
VIDEO | Feyenoord - Bayer Leverkusen 0-4. Campioana Germaniei a făcut recital şi a rezolvat partida din prima repriză

VIDEO | Petrolul - ”U” Cluj 0-0. Prelungirile au animat un meci anost

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 12 aug 2024

Petrolul Ploieşti a remizat acasă, 0-0, cu Universitatea Cluj, în etapa a cincea din Superligă.

Ploieştenii au avut prima ocazie a partidei, în minutul 16, prin Denis Radu, şut respins de Gertmonas în corner. În minutul 27 oaspeţii au avut şansa să deschidă scorul , dar Zima a prins mingea la şutul lui Thiam. Cele două echipe nu au reuşit să înscrie nici în repriza secundă, deşi finalul a adus cele mai mari ocazii ale meciului. Huja a ratat o ocazie uriaşă în minutul 90, când Gertmonas a avut o intervenţie salutară, iar portarul ploieştenilor a scos, un minut mai târziu, lovitura de cap a lui Iulian Cristea. Meciul s-a încheiat la egalitate, 0-0, iar Universitatea Cluj are nouă puncte şi a urcat pe treapta a treia a podiumului, în timp ce Petrolul a bifat al treilea meci egal din acest start de sezon şi ocupă locul 8, cu 6 puncte.

VIDEO | Petrolul - ”U” Cluj 0-0, în direct la Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• Petrolul: Zima - Ricardinho, Papp, Huja, L. Dumitriu - Jyry, Keita - D. Radu, Hanca, Grozav - Tudorie
  • ”U” Cluj: Gertmonas - Boboc, Masoero, I. Cristea, Chipciu - Ov. Popescu, Bic - Raţă, Nistor - Thiam, Blănuţă

Minutul 90+5: Final de meci! Se termină 0-0.

Minutul 90+1: Zima scoate de sub transversală la reluarea lui Cristea.

Minutul 90: Gertmonas scoate excelent în corner la reluarea lui Huja din careu.

Minutul 80: Huja se înalţă şi reia cu capul peste poartă.

Minutul 45+4: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 27: Jyry respinge o minge centrată până la Thiam, care reia din careu. Zima are o paradă de senzaţie.

Minutul 16: Radu primeşte în careu şi nemarcat trage din 10 metri. Gertmonas scoate în corner.

Minutul 10: Grozav profită de o eroare a apărării, dar reia moale, fără emoţii pentru portar.

------------------------------------

Petrolul vrea să continue forma bună arătată în ultimele două etape. Ploieştenii au adunat până acum 5 puncte în primele 4 runde disputate în acest sezon.

De cealaltă parte, „U” Cluj este neînvinsă în acest început de campionat. Ardelenii au obţinut două victorii şi 2 egaluri şi au moralul ridicat, având în vedere că vin după victoria din derby-ului Clujul cu CFR.

Ultima confruntare dintre cele două formaţii a avut loc în sezonul trecut şi s-a încheiat cu victoria Petrolului, scor 2-1.