VIDEO | Rezultat mare pentru Rapid în Liga Campionilor la handbal feminin VIDEO | Rezultat mare pentru Rapid în Liga Campionilor la handbal feminin
”Ne transmite vibraţii pozitive în vestiar şi pe teren”. Christopher Braun, fericit cu schimbarea de antrenor ”Ne transmite vibraţii pozitive în vestiar şi pe teren”. Christopher Braun, fericit cu schimbarea de antrenor
Proaspăt tată, Donnarumma este în lotul PSG pentru meciul cu Brest Proaspăt tată, Donnarumma este în lotul PSG pentru meciul cu Brest
VIDEO | Gloria Buzău - Oţelul, astăzi, de la 18:45, în direct la Prima Sport 1. Echipele de start VIDEO | Gloria Buzău - Oţelul, astăzi, de la 18:45, în direct la Prima Sport 1. Echipele de start
Marius Şumudică, savuros la conferinţa de presă. ”M-a ajutat mult produsul ăsta. Mi-am cumpărat şi un ceas să văd cât dorm” Marius Şumudică, savuros la conferinţa de presă. ”M-a ajutat mult produsul ăsta. Mi-am cumpărat şi un ceas să văd cât dorm”
Farul a renunţat la George Merloi după nici două luni. Atacantul merge la altă formaţie din România Farul a renunţat la George Merloi după nici două luni. Atacantul merge la altă formaţie din România

VIDEO | Oţelul - Sepsi 2-0. Moldovenii sunt pe val, iar covăsnenii în criză

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 30 aug 2024

Oţelul Galaţi a câştigat pe teren propriu, cu scorul de 2-0, contra celor de la Sepsi, în primul meci al etapei a opta din Superligă.

Golurile au fost marcate de Pop, în minutele 22 şi 43.

VIDEO | Oţelul - Sepsi 2-0 (Pop 22, 42), în direct la Prima Sport 1. Echipele de start:

• Oţelul: I. Popescu – D. Maftei, Cisse, Stefanovic, Tomasevic – Cisotti, Zivulic, Lameira – Maciel, Juric, A. Pop
  • Sepsi: Niczuly – Oteliţă, Bardea, Ciobotariu, F. Ştefan – Alimi, Kecskés, Mino, Kallaku – C. Matei, Debeljuh

Minutul 90+4: Final de meci! Oţelul bate cu 2-0.

Minutul 90+3: Coman zguduie transversala cu un şut acrobatic din prima.

Minutul 90+2: Telles marchează, dar se afla într-un offside mare.

Minutul 74: Telles trimite cu capul din 10 metri în braţele lui Popescu.

Minutul 58: Matei trimite din prima un balon centrat din alunecare. Mingea a zguduit transversala.

Minutul 45+3: Pauză! Scorul este 2-0 pentru Oţelul!

Minutul 42: GOL Oţelul! Maftei sprintează în flanc şi centrează perfect pentru Pop, care împinge mingea în poartă.

Minutul 27: Lameira a trimis din câţiva metri pestep poartă o minge respinsă de portarul lui Sepsi la şutul lui Cisotti.

Minutul 22: GOL Oţelul! Pop a reluat fără emoţii o minge respinsă de Niczuly.

Minutul 9: Pop a avut o incursiune în careu, dar şutul său în forţă a trecut peste.

Minutul 5: Niczuly a scos la lovitura de cap a lui Zivulic. Mingea a venit dintr-o lovitură liberă.

--------------------------------

Înaintea acestui duel, Oţelul se află pe locul 4, cu 12 puncte acumulate după 6 etape, cu un meci mai puţin faţă de echipele de pe podium. Gălăţenii vin după egalul de la Ploieşti cu Petrolul şi sunt neînvinşi în acest sezon, cu un bilanţ de 3 victorii şi 3 egaluri.

De cealaltă parte, Sepsi ocupă locul 10, cu 8 puncte adunate în 7 runde. Covăsnenii au început bine campionatul, cu două victorii consecutive, dar apoi nu au mai arătat cea mai bună forma, reuşind să obţină doar 2 puncte în ultimel 5 etape, în ultima pierzând chiar pe teren propriu cu nou promovata Unirea Slobozia.

Cele două formaţii s-au mai întâlnit de două ori până acum, sezonul trecut. Bilanţul este în valoarea lui Sepsi, care s-a impus la Galaţi şi a obţinut un punct pe teren propriu.