VIDEO | ”U” Cluj - Oţelul 2-0. Ioan Ovidiu Sabău, magistral tactic în duelul cu Dorinel Munteanu VIDEO | ”U” Cluj - Oţelul 2-0. Ioan Ovidiu Sabău, magistral tactic în duelul cu Dorinel Munteanu
Florinel Coman, prestaţie de excepţie în Qatar. A primit o notă mult mai mare decât Joselu, fostul jucător de la Real Madrid Florinel Coman, prestaţie de excepţie în Qatar. A primit o notă mult mai mare decât Joselu, fostul jucător de la Real Madrid
Eugen Neagoe schimbă faţă celor de la Gloria Buzău. ”Merită felicitări” Eugen Neagoe schimbă faţă celor de la Gloria Buzău. ”Merită felicitări”
VIDEO | Andrea Mandorlini, moment viral cu fularul marii rivale al fostei echipe VIDEO | Andrea Mandorlini, moment viral cu fularul marii rivale al fostei echipe
Recursul Barcelonei pentru amenda primită de la UEFA a fost respins de Tribunalul de Arbitraj Sportiv Recursul Barcelonei pentru amenda primită de la UEFA a fost respins de Tribunalul de Arbitraj Sportiv
”Dezamăgire, normal că am crezut foarte mult”. Marius Măldărăşanu, anunţ despre plecarea de la Hermannstadt ”Dezamăgire, normal că am crezut foarte mult”. Marius Măldărăşanu, anunţ despre plecarea de la Hermannstadt

VIDEO | Gloria Buzău - Hermannstadt 3-0. Situaţie tot mai complicată pentru Marius Măldărăşanu

Superliga Publicat de Daian Cutu astăzi, 20:22

Gloria Buzău a trecut pe teren propriu, scor 3-0, de gruparea Hermannstadt, în primul meci al etapei a 13-a din Superligă. Oaspeţii au avut doi jucători eliminaţi.

Buzoienii au controlat prima repriză a partidei cu FC Hermannstadt, dar au reuşit să spargă gheaţa şi să înscrie abia în minutul 45, dintr-un penalti neacordat iniţial de arbitrul Vlad Baban, pentru un fault al luiu Murgia la Işfan, dar dictat după consultarea VAR. A transformat cu siguranţă Budescu şi Gloria a intrat în avantaj la pauză. Din minutul 54 sibienii au rămas în zece, după eliminarea lui Antoni Ivanov, iar în minutul 65 arbitrul a dictat penalti, pentru un fault al lui Selimovic la Işfan.

După consultarea VAR, penalti-ul a fost anulat, pentru că infracţiunea s-a petrecut în afara careului oaspeţilor. Gloria s-a impus însă cu 2-0, după ce Budescu a majorat avantajul gazdelor, în minutul 71, în urma unei faze superbe purtate de buzoieni, pasa decisivă aparţinându-i lui Işfan. Până la final oaspeţii au mai avut un jucător eliminat, pe Silviu Balaure, în minutul 79, iar gazdele au stabilit scorul final în minutul 90+5, prin Ricardo Matos.

Meciul s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 3-0. Gloria a făcut 13 puncte, tot atâtea câte au Farul, Rapid şi Hermannstadt. În clasament sibienii sunt pe 13, iar buzoienii pe 14.

VIDEO | Gloria Buzău - Hermannstadt 3-0 (Budescu 45+2, 71, Matos 90+4), în direct la Prima Sport 1. Echipele de start:

• Gloria Buzău: Lazar - Ciranni, Lovric, Cestor, Diego Scheda - T. Călin, Dr. Albu - Işfan, Budescu, I. Gheorghe - Al. Stan
  • Hermannstadt: Căbuz - Oroian, I. Stoica (cpt.), Selimovic, Tiago Goncalves - Biceanu, Ivanov, Murgia - R. Popescu, Sg. Buş, Balaure

Minutul 90+6: Final de meci! Gloria bate cu 3-0.

Minutul 90+4: GOL Gloria Buzău! Matos primeşte din câţiva metri şi finalizează un contraatac.

Minutul 89: Stoica reia din voleu de la 20 de metri puţin pe lângă poartă.

Minutul 71: GOL Gloria Buzău! Gazdele plimbă magistral balonul, iar Budescu şutează din prima perfect plasat.

Minutul 58: Canadjija primeşte în careu, dar reia moale din câţiva metri.

Minutul 57: Gazdele pleacă pe contraatac, dar Ion Gheorghe nu poate finaliza.

Minutul 54: Ivanov intră tare la Ferraresso şi vede al doilea cartonaş galben. Hermannstadt are un om în minus.

Minutul 45+3: Pauză! Gloria Buzău conduce cu 1-0.

Minutul 45+2: GOL Gloria Buzău! VAR intervine şi întoarce faza! Totul a pornit de la un contact între Murgia şi Işfan. Se dictează penalty, iar Budescu transformă fără emoţii.

Minutul 45: Balaure primeşte nemarcat în careu şi reia cu capul. Mingea ce a lovit pământul e paradă de Lazar.

Minutul 38: Ferraresso şutează la colţul scurt în forţă. Căbuz respinge în corner.

Minutul 35: Ciranni trece de doi adversari şi pătrunde în careu, însă reia slab cu piciorul stâng.

Minutul 8: Balaure scoate la Biceanu, dar reluarea acestuia din careu s-a dus peste poartă.

Minutul 8: Gheorghe încearcă o execuţie de fineţe de la 20 de metri. Căbuz prinde cu ceva emoţii.

---------------------------------------

Înaintea acestui duel, Gloria Buzău ocupă ultimul loc în clasament, cu 10 puncte acumulate după 12 etape. În ultimele 5 meciuri, buzoienii au un bilanţ de o victorie, 2 egaluri şi 2 înfrângeri.

De cealaltă parte, nici Hermannstadt nu merge prea bine în acest sezon. Sibienii se află pe 13, cu 13 puncte, iar în ultimele 4 etape au obţintu doar 2 puncte, în ultimele două runde încasând 8 goluri şi marcând oar unul.

Cele două echipe s-au mai întâlnit o singură dată până acum, în anul 2021, când ambele se aflau în Liga 2. Confruntarea s-a încheiat atunci cu scorul de 2-1 pentru Hermannstadt.