VIDEO | O nouă seară spectaculoasă în Champions Legue! City şi Inter au dat-o la pace! PSG a luat 3 puncte după o mega gafă, iar Dortmund  a rezolvat meciul pe final! Scorul serii a fost înregistrat de Celtic VIDEO | O nouă seară spectaculoasă în Champions Legue! City şi Inter au dat-o la pace! PSG a luat 3 puncte după o mega gafă, iar Dortmund a rezolvat meciul pe final! Scorul serii a fost înregistrat de Celtic
AS Roma are un nou antrenor! Surpriză mare

Campionul ucrainean la box Oleksandr Usyk, reţinut la aeroportul din Cracovia Campionul ucrainean la box Oleksandr Usyk, reţinut la aeroportul din Cracovia
Miami Heat sprijină comunitatea haitiană după afirmaţiile şocante ale lui Donald Trump Miami Heat sprijină comunitatea haitiană după afirmaţiile şocante ale lui Donald Trump
VIDEO | Bologna - Şahtior Doneţk 0-0. Oaspeţii au ratat din penalty în prima repriză VIDEO | Bologna - Şahtior Doneţk 0-0. Oaspeţii au ratat din penalty în prima repriză
VIDEO | Sparga Praga - Salzburg 3-0. Cehii încep spectaculos faza principală VIDEO | Sparga Praga - Salzburg 3-0. Cehii încep spectaculos faza principală

VIDEO | FCSB - Poli Iaşi 0-1. Campioana nu se regăseşte pe plan intern

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 17 aug 2024

Poli Iaşi a învins surprinzător în deplasare, scor 1-0, echipa campioană a României, FCSB, într-un meci din etapa a şasea a Superligii.

În Ghencea, FCSB a controlat primul sfert de oră al partidei cu Poli Iaşi, dar nu a avut nici o ocazie remarcabilă. Târnovanu a intervenit la şutul lui Samayoa, din minutul 19, iar după trei minute Marius Ştefănescu a fost şi el aproape de gol.

Golul a venit în minutul 27 şi a fost marcat de Mihai Bordeianu, care a şutat şi balonul, deviat, a intrat în plasă. În minutul 32 Darius Olaru a primit cartonaşul roşu, în urma intervenţiei VAR, pentru o intervenţie asupra lui Bordeianu şi bucureştenii au rămas în zece.

Charalambous a efectuat patru schimbări la pauză însă gazdele nu au reuşit să înscrie în partea secundă, ieşenii fiind aceia care au trimis în bară, în minutul 74, prin Alin Roman. Poli s-a impus cu 1-0 provocând surpriza, iar ieşenii sunt pe locul 8, cu 7 puncte, în vreme ce echipa campioană a României, FCSB, se află pe 12, cu numai 5 puncte.

VIDEO | FCSB - Poli Iaşi 0-1 (Bordeianu 28), pe Prima Sport 1. Echipele de start:

• FCSB: Târnovanu - Pantea, Dawa, Ngezana, Panţîru - Lixandru, Ad. Şut - Ştefănescu, Olaru, Al. Băluţă - D. Popa
  • Poli Iaşi: J. Fernandez - Guilherme, Samayoa, Claudio Silva, Atanaskoski - A. Roman, Bordeianu, Gouet, V. Gheorghe - A. Gheorghiţă, Kamberi

Minutul 90+9: Final de meci! Poli Iaşi bate cu 1-0.

Minutul 83: Popescu centrează cu exteriorul, iar Baeten trimite cu capul. Fernandez scoate de sub bară.

Minutul 74: Roman a tras în bară dintr-o lovitură liberă de la 17 metri.

Minutul 57: Târnovanu scoate de sub transversală mingea trimisă din lovitură liberă de Roman.

Minutul 50: Şut reia puţin peste poartă.

Minutul 45+3: Pauză! Poli Iaşi conduce cu 1-0.

Minutul 43: Popa găseşte culoare în careu, dar şutul său loveşte bara.

Minutul 32: Olaru are o intrare foarte dură la Bordeianu şi este eliminat, după analiza VAR. Iniţiat a văzut galben.

Minutul 28: GOL Poli Iaşi! Bordeianu şutează în forţă de la distanţă, mingea este deviată de Panţîru şi îl păcăleşte pe Târnovanu.

Minutul 21: Ştefănescu pătrunde în careu şi trece de doi adversari. Şutul său este scos de Fernandez.

Minutul 19: Târnovanu are o super paradă la reluarea lui Samayoa.

-------------------------------

Campioana României a fost eliminată din Champions League, săptămâna aceasta, iar acum va încerca să îşi ia revanşa în faţa fanilor. După cinci etape, FCSB se află pe locul 9, cu 5 puncte, dar trupa condusă de Charalambous a jucat cu un meci mai puţin.

De cealaltă parte, Poli Iaşi se poziţionează pe penultimul loc, cu 4 puncte. În sezonul precedent, FCSB s-a impus în ambele meciuri directe, 2-1 la Bucureşti şi 3-1 la Iaşi.