”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga ”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga
Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin
Iraklis Salonic - Universitatea Cluj 61-50, în preliminariile FIBA EuroCup la baschet feminin Iraklis Salonic - Universitatea Cluj 61-50, în preliminariile FIBA EuroCup la baschet feminin
Volei Alba Blaj, victorie cu campioana Ungariei, Vasas Budapesta, în meci amical Volei Alba Blaj, victorie cu campioana Ungariei, Vasas Budapesta, în meci amical
VIDEO | Steaua Roşie Belgrad - Benfica 1-2. Turcii formaţiei lusitane au făcut diferenţa VIDEO | Steaua Roşie Belgrad - Benfica 1-2. Turcii formaţiei lusitane au făcut diferenţa
VIDEO | Feyenoord - Bayer Leverkusen 0-4. Campioana Germaniei a făcut recital şi a rezolvat partida din prima repriză

VIDEO | FC Botoşani - UTA 1-0. Moldovenii ies învingători dintr-un meci spectaculos

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 17 aug 2024

FC Botoşani a învins pe teren propriu, scor 1-0, formaţia UTA Arad, într-un meci din etapa a şasea a Superligii.

Gazdele au dominat meciul de la Botoşani. Şeroni (min. 20) şi Matricardi (min.44) nu au prins spaţiul porţii lui Robert Popa, iar Enzo Lopez a trimis mingea în bară în minutul 45+2. Arădenii au ratat incredibil în minutul 60, când Fabry a şutat la pasa cu călcâiul a lui Ezekiel, dar Kukic a scos in extremis, iar după patru minute Şeroni a lovit bara. În minutul 66 Eduard Florescu a şutat de la distanţă şi Robert Popa a respins în corner, însă gazdele au reuşit să deschidă scorul în minutul 80, când Sadiku a înscris în urma unui corner.

Arădenii au ratat în al nouălea minut de prelungire, prin Omondi, care a trimis pe lângă bară şi, în cele din urmă, FC Botoşani s-a impus cu 1-0. Cele două echipe au acelaşi număr de puncte în clasament, câte 6. FC Botoşani ocupă poziţia a 8-a, în timp ce UTA se află pe 9.

VIDEO | FC Botoşani - UTA 1-0 (Sadiku 79), în direct la Prima Sport 1. Echipele de start:

• FC Botoşani: Kukic – Salomon, Miron, Şeroni, Ţigănaşu – Matricardi, Caputa – Bodişteanu, Florescu, Fulop – Lopez
  • UTA: Popa – Râpă, Conte, Benga, Trif – Machado, Van Durmen, Fabry – Cîmpanu, Ezekiel, Omondi

Minutul 90+9: Final de meci! FC Botoşani bate cu 1-0.

Minutul 79: GOL FC Botoşani! Mingea nu poate fi respinsă de arădeni la un corner, iar Sadiku reia în cele din urmă în poartă.

Minutul 66: Florescu trage în forţă de la peste 20 de metri. Popa se întinde şi scoate în corner.

Minutul 63: Şeroni zguduie bara, apoi pe respingere mingea se duce peste poartă.

Minutul 60: Kukic scoate excelent la şutul lui Fabry.

Minutul 55: Ocazii incredibile irosite de UTA! Ezekiel şi Omondi nu au reuşit să marcheze.

Minutul 45+4: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 45+2: Contraatac rapid al gazdelor cu minge scoasă la Lopez. Acesta trage din prima de la 20 de metri în bară.

Minutul 44: Florescu bate o lovtură de colţ, Fulop scapă din marcaj şi reia pe lângă.

Minutul 32: Omondi primeşte în careu şi păcăleşte un adversar, apoi şutează puţin pe lângă poartă.

Minutul 20: Şeroni trimite cu capul peste poartă o minge venită din corner.

------------------------------------

FC Botoşani se află pe ultimul loc în clasament, cu 3 puncte acumulate în 4 meciuri. Moldovenii au obţinut o singură victorie în acest sezon, pe terenul Farului, scor 1-0.

De cealaltă parte UTA stă ceva mai bine. Arădenii au o victorie, 3 egaluri şi o înfrângere şi ocupă locul 7 în clasament cu 6 puncte acumulate după 5 etape.

Ultima confruntare dintre cele două combatante s-a încheiat cu victoria „Bătrânei Doamne” , scor 1-0.