VIDEO | FCSB - Gloria Buzău 1-1, în direct la Prima Sport 1. Tavi Popescu egalează VIDEO | FCSB - Gloria Buzău 1-1, în direct la Prima Sport 1. Tavi Popescu egalează
Eintracht Frankfurt – Bayern 3-3. Bavarezii s-au văzut egalaţi în minutul 90+4 Eintracht Frankfurt – Bayern 3-3. Bavarezii s-au văzut egalaţi în minutul 90+4
VIDEO | ”Jucătorii au personalitate”. Victorie mare obţinuă de Liviu Ciobotariu VIDEO | ”Jucătorii au personalitate”. Victorie mare obţinuă de Liviu Ciobotariu
VIDEO | Cristi Săpunaru a pus punctul pe i după înfrângerea suferită de Rapid! "Nu avem nicio şansă" VIDEO | Cristi Săpunaru a pus punctul pe i după înfrângerea suferită de Rapid! "Nu avem nicio şansă"
VIDEO | Marius Şumudică, foarte enigmatic. ”Veţi afla zilele viitoare” VIDEO | Marius Şumudică, foarte enigmatic. ”Veţi afla zilele viitoare”
Brighton - Tottenham 3-2. Radu Drăguşin, rezervă neutilizată Brighton - Tottenham 3-2. Radu Drăguşin, rezervă neutilizată

VIDEO | FC Botoşani - Rapid 2-0. Antrenor nou, probleme vechi pentru giuleşteni

Rapid Publicat de Daian Cutu astăzi, 20:01

FC Botoşani a învins pe teren propriu, scor 2-0, gruparea bucureşteană Rapid, într-un meci din etapa a 12-a a Superligii.

Rapid a avut prima mare ocazie a partidei de la Botoşani, în minutul 25, când Friday Adams a respins din faţa porţii goale şutul lui Petrila. Portarul debutant al gazdelor, grecul Anestis a scos şutul lui Jambor, iar în minutul 45+1 Hromada a trimis în bara transversală.

După pauză, gazdele au fost mai periculoase şi Chică-Roşă a şutat pe lângă poartă în minutul 49, pentru ca în minutul 52 acelaşi jucător să deschidă scorul, din şase metri, la şutul deviat al lui Francisco Junior.  Rapid a ratat în minutul 88 la şutul lui Săpunaru, dar gazdele au reuşit să îşi mărească avantajul un minut mai târziu.

Doi dintre jucătorii bucureşteni s-au ciocnit involuntar la centrul terenului, moldovenii au recuperat şi Aldair Ferreira a înscris cu un şut din careu, stabilind scorul final, 2-0 pentru FC Botoşani. Moldovenii au părăsit ultimul loc al clasamentului, fiind acum pe 15, cu 11 puncte. Rapid e pe locul 12, cu 13 puncte.

VIDEO | FC Botoşani - Rapid 2-0 (Chică-Roşă 52, Aldair 90), la Prima Sport 1. Echipele de start:

• FC Botoşani: Anestis - Friday, Miron, Sadiku, Pavlovic - Santos, Ferreira, Florescu, Chica Roşa - Ongenda, Bodişteanu
  • Rapid: Siegrist - Braun, Săpunaru, Paşcanu, Borza - Grameni, Hromada - R. Pop, Christensen, Petrila - Jambor

Minutul 90+11: Final de meci! FC Botoşani bate cu 2-0.

Minutul 90: GOL FC Botoşani! Gazdele duc un contraatac perfect, iar Aldair reia singur cu portarul.

Minutul 89: Cu trei sferturi de poartă goală, Săpunaru trage din prima pe lângă.

Minutul 85:

Minutul 79: Pavlovic este găsit liber în careu, dar reluarea sa din voleu trece mult pe lângă.

Minutul 56: Petrila bate o lovitură liberă de la distanţă. Anestis este atent şi scoate.

Minutul 52: GOL Botoşani! Chică-Roşă primeşte pe 5 metri şi marchează. Faza a fost analizată la VAR pentru offside.

Minutul 48: Chică-Roşă caută vinclul de la peste 20 de metri. Mingea s-a dus pe lângă.

Minutul 45+2: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 45+1: Hromada primeşte în careu şi trimite cu latul în transversală.

Minutul 34: Jambor îl testează pe Anestis cu un şut din careu. Portarul celor de la Botoşani a respins mingea venită din voleu.

Minutul 25: Adams a scos de pe linia porţii o minge trimisă de Petrila.

-----------------------------------

Înaintea acestui duel, Botoşani se află pe ultimul loc în clasament, cu doar 8, dar cu un meci mai puţin disputat. Moldoveniii au un bilanţ negru în acest sezon în care au obţinut doar 2 victorii şi două egaluri.

De cealaltă parte, Rapid ocupă poziţia a 9-a, cu 11 puncte. Giuleştenii vin după egalul cu Oţelul şi au nevoie de victorie pentru a se menţine aproape de podiumul Superligii.

Ultima confruntare dintre cele două combatante s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.