"Bă, fraţilor, suntem în urna a treia, mă, aproape de inexistenţă". Discurs dur după victoria României în Kosovo | VIDEO EXCLUSIV "Bă, fraţilor, suntem în urna a treia, mă, aproape de inexistenţă". Discurs dur după victoria României în Kosovo | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Execuţie în direct! Germania a învins-o pe Ungaria, scor 5-0 VIDEO | Execuţie în direct! Germania a învins-o pe Ungaria, scor 5-0
VIDEO | Zi spectaculoasă în Nations League! S-au marcat 34 de goluri VIDEO | Zi spectaculoasă în Nations League! S-au marcat 34 de goluri
Gigi Becali a dat ordinul! Cei trei fotbalişti care vor juca în atac la FCSB Gigi Becali a dat ordinul! Cei trei fotbalişti care vor juca în atac la FCSB
Modul în care a fost tratată delegaţia României de kosovari | EXCLUSIV Modul în care a fost tratată delegaţia României de kosovari | EXCLUSIV
U BT Cluj - CSM Oradea, scor 93-84, în finala Turneului Memorial ”Toni Alexe” U BT Cluj - CSM Oradea, scor 93-84, în finala Turneului Memorial ”Toni Alexe”

VIDEO | Corvinul - Rijeka 0-0. Hunedorenii au jucat curajos contra vicecampioanei Croaţiei

Europa League Publicat de Daian Cutu pe 25 iul 2024

Corvinul Hunedoara a încheiat la egalitate, scor 0-0, cu formaţia croată Rijeka, în prima manşă a turului secund preliminar din Liga Europa.

La Sibiu, croaţii au avut o primă ocazie în minutul 20, prin Marco Pasalic, care a şutat puţin pe lângă poartă. Echipa hunedoreană a replicat cu şansa de gol a lui Daniel Pîrvulescu, din minutul 25, când acesta nu a ajuns la mingea centrată de Alexandru Neacşa în faţa porţii. Sergiu Buş l-a încercat şi el pe portarul Zlomislic cu un şut din marginea careului, iar la pauză s-a intrat fără gol marcat.

După reluare, Marius Lupu a trimis pe lângă poartă cu o lovitură de cap, în minutul 59, iar pe final, în minutul 87, într-un moment în care oaspeţii controlau jocul, Sergiu Buş a şutat la poarta croată şi Zlomislic a respins. Meciul s-a încheiat 0-0, iar calificarea se va decide în returul din Croaţia.

VIDEO | Corvinul - Rijeka 0-0, în direct la Prima Sport 2. Echipele de start:

• Corvinul: Lefter - Iacob, Lică, Manolache, Velisar - Ubbink, Hrezdac, Neacşa - Roger, Buş, Pîrvulescu
  • Rijeka: Zlomislic - Cabraja, Radeljic, Galesic, Bogojevic - Jankovic, Petrovic, Selahi, Hodza, Pasalic - Obregan

Minutul 90+5: Final de meci! Se termină 0-0.

Minutul 73: Ivanovic profită de eroarea lui Roger. Reluarea sa cu efect a ocolit poarta lui Lefter.

Minutul 59: Lupu reia cu capul o centrare din flan. Mingea se duce peste.

Minutul 55: Jankovic bate cu efect o lovitură liberă din marginea careului. Mingea s-a scurs prin faţa liniei porţii.

Minutul 53: Buş rămâne la minge şi trece de un adversar apoi scoate la Pîrvulescu, care reia peste din careu.

Minutul 45+2: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 45+1: Neacşa încearcă să îl surprindă pe Zlomislic cu un şut de la peste 20 de metri uşor din lateral. Mingea nu prinde poarta.

Minutul 25: Roger centrează în careu, Pîrvulescu se întinde, dar nu poate relua în poartă.

Mintul 2: Buş reia acrobatic din careu! Mingea a trecut puţin peste poartă.

---------------------------

Corvinul a trecut fără prea mari emoţii de Paksi, vicecampioana Ungariei, în primul tur preliminar. Formaţia pregătită de Maxim va avea o misiune mult mai dificilă în cel de al doilea tur, totuşi hunedorenii speră să producă o nouă surpriză.

Rijeka este o prezenţă constantă în cupele europene. Formaţia din Croaţia a terminat pe poziţia secundă sezonul recent încheiat, după Dinamo Zagreb. Duelul din această seară va fi primul dintre Rijeka şi o echipă din România.