Un număr de 68 de echipaje vor lua startul TESS Rally Braşov - Ediţia 53 Un număr de 68 de echipaje vor lua startul TESS Rally Braşov - Ediţia 53
VIDEO | Rapid - ”U” Cluj, în direct la Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. „Sepcile Roşii” au deschis scorul, în urma unei faze superbe VIDEO | Rapid - ”U” Cluj, în direct la Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. „Sepcile Roşii” au deschis scorul, în urma unei faze superbe
Ons Jabeur a anunţat că nu va mai evolua în acest sezon Ons Jabeur a anunţat că nu va mai evolua în acest sezon
A fost anunţată echipa României pentru turneul final BJK Cup! Cele cinci sportive alese de Horia Tecău A fost anunţată echipa României pentru turneul final BJK Cup! Cele cinci sportive alese de Horia Tecău
Louis Munteanu a spus că e mai inteligent decât fundaşii de la FCSB! Replica lui Dawa Louis Munteanu a spus că e mai inteligent decât fundaşii de la FCSB! Replica lui Dawa
MM Stoica, dat pe spate de preferatul lui Becali: ”A fost concentrat” | VIDEO EXCLUSIV

VIDEO | CFR Cluj - Unirea Slobozia 3-0. Repetiţie utilă pentru Conference League

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 11 aug 2024

CFR Cluj a învins pe teren propriu, scor 3-0, formaţia Unirea Slobozia, într-un meci din etapa a cincea a Superligii.

Nkololo a lovit bara în minutul 28 al meciului de la Cluj, pentru ca tot el, zece minute mai târziu, să trimită o pasă în careu pentru Louis Munteanu şi acesta să deschidă scorul. Replica oaspeţilor a venit în minutul 40, când Florin Purece a înscris cu un extraordinar, de la distanţă, însă golul a fost anulat pentru ofsaid la o fază anterioară.

Antrenorul clujenilor, Dan Petrescu, a fost apoi eliminat pentru proteste şi gazdele au intrat cu avantaj la pauză. La reluare, în minutul 51, Alexandru Păun a finalizat o acţiune a clujenilor, venită după erori în defensiva ialomiţenilor. Louis Munteanu a închis tabela cu un şut spectaculos de la marginea careului şi clujenii s-au impus cu 3-0, într-un meci pe care ialomişenii l-au încheiat fără şut pe poartă. CFR ocupă locul al 6-lea, cu 7 puncte, în timp ce Unirea Slobozia este pe 12, cu 5 puncte.

VIDEO | CFR Cluj - Unirea Slobozia 3-0 (Munteanu 38, 63 Păun 52), în direct la Prima Sport 1. Echipele de start:

• CFR Cluj: Sava - Abeid, Graovac, Bolgado, Simao Rocha - Fică, K. Keita, Păun - Nkololo, L. Munteanu, Kamara
  • Unirea Slobozia: D. Rusu - Medina, Antoche, Pospielov, Şerbănică - Ariel Lopez, Coadă - Dorobanţu, Purece, Aganovic - Nkama

Minutul 90+4: CFR se impune cu 3-0.

Minutul 63: GOL CFR! Munteanu marchează cu un şut perfect plasate din 18 metri.

Minutul 52: GOL CFR! Pospielov respinge complet aiurea, iar Păun profită şi reia din careu.

Minutul 45+3: Pauză! CFR conduce cu 1-0.

Minutul 40: Purece înscrie un eurogol de la distanţă. Reuşita e anulată pentru offside.

Minutul 38: GOL CFR! Nkololo centrează din flanc, iar dintr-un unghi greu Munteanu reia din voleu.

Minutul 28: Nkololo a zguduit transversala cu o lovitură de cap.

Minutul 5: Bolgado a reluat cu capul puţin peste poartă după un corner.

-----------------------------------

Ardelenii, cu gândul la Conference League, au început cu stângul noua stagiune. După patru etape, formaţia din Gruia se clasează pe locul 10, cu doar patru puncte. De asemenea, CFR Cluj are cea mai slabă apărare din Superligă, cu 9 goluri încasate.

De cealalată parte, Unirea Slobozia are un parcurs bun pentru o formaţie venită din Liga 2. Echipa pregătită de Adi Mihalcea a câştigat cinci puncte şi se află pe locul 7.