Dorinel Munteanu a ieşit la atac după cu partida contra Craiovei: ”Le-am spus clar că nu am fost prieten cu ei!” | VIDEO

Un nou transfer spectaculos la FCSB pentru titlu şi Europa League? MM Stoica a pus ochii pe starul rivalei: ”E ca un maratonist care ştie fotbal. Nu înţelegi ce joacă. Pe noi ne-a omorât!” | VIDEO EXCLUSIV

VIDEO | Real Madrid – Villarreal 2-0. Dani Carvajal s-a accidentat grav VIDEO | Real Madrid – Villarreal 2-0. Dani Carvajal s-a accidentat grav
VIDEO | Gâlcă nu e mulţumit de nivelul etalat cu Oţelul. ”Au pus şi ei multă presiune” VIDEO | Gâlcă nu e mulţumit de nivelul etalat cu Oţelul. ”Au pus şi ei multă presiune”
VIDEO | Oţelul Galaţi - Universitatea Craiova 1-1. Start fulminant, continuare anostă VIDEO | Oţelul Galaţi - Universitatea Craiova 1-1. Start fulminant, continuare anostă
Emil Săndoi ştie de ce a fost răpus de Dan Petrescu: ”Trebuia să facem asta!”

VIDEO | CFR Cluj - Poli Iaşi 2-1. Victorie decisă de specialitatea casei

CFR Cluj Publicat de Daian Cutu ieri, 20:44

CFR Cluj a trecut pe teren propriu, scor 2-1, de formaţia Poli Iaşi, în etapa a 12-a din Superliga.

Clujenii s-au desprins repede în meciul cu ieşenii. Mohammed Kamara a marcat în minutul 10, iar Louis Munteanu a înscris şi el, în minutul 16. Ieşenii au replicat prin ocaziile lui Kamberi (min. 33), Alin Roman (min. 35) sau Valentin Gheorghe (min. 40), pentru ca în minutul 43 Samayoa să înscrie, însă golul a fost anulat pentru offside.

Oaspeţii au încercat să înscrie, dar nu au reuşit, în timp ce gazdele au rămas în zece, după eliminarea lui Mohammed Kamara, din minutul 76.  Bordeianu a transformat un penalti pentru ieşeni, în minutul 88, dar scorul final a fost CFR Cluj – Poli Iaşi 2-1, prima victorie a formaţiei din Gruia după trei etape. Echipa lui Dan Petrescu este pe locul 3, cu 18 puncte, iar Poli Iaşi are 14 puncte şi este pe locul 8.

VIDEO | CFR Cluj - Poli Iaşi 2-1 (Kamara 10, Munteanu 16 / Bordeianu 88-penalty), la Prima Sport 1. Echipele de start:

CFR: M. Popa - Rocha, Bolgado, Abeid, Camora - Djokovic, K. Keita, Tachtsidis - Deac, Munteanu, K. Kamara
Poli Iaşi: J. Fernandez - Todoroski, Guilherme, Samayoa, Ispas - V. Gheorghe, Bordeianu, Gouet, Stefanovic - A. Roman - Kamberi

Minutul 90+8: Final de meci! CFR bate cu 2-1.

Minutul 88: GOL Poli Iaşi! VAR intervine la un henţ în careu al gazdelor. Centralul dictează penalty. Bordeianu transformă fără emoţii.

Minutul 76: Kamara are o intrare foarte dură la Todoroski. Jucătorul celor de la CFR e eliminat.

Minutul 73: Gheorghiţă trage din careu, dar Popa intervine providenţial.

Minutul 45+3: Pauză! CFR conduce cu 2-0.

Minutul 43: Samayoa a marcat din careu. Golul a fost anulat pentru henţ.

Minutul 40: Popa a salvat la şuturile trimise de Vali Gheorghe şi Stefanovic.

Minutul 16: GOL CFR! Deac bate un corner, mingea e respinsă în primă fază, apoi ajunge la Munteanu, care trimite din 7 metri.

Minutul 10: GOL CFR! La cornerul rezultat, Kamara se înalţă peste marcaj şi trimite cu capul pe lângă portar.

Minutul 9: Simao Rocha trage în forţă din careu. Fernandez scoate în corner.

--------------------------------

Înaintea acestui duel, CFR Cluj se află pe locul 6 în clasament, cu 15 puncte acumulate după primele 10 etape. Ardelenii vor întrerupă seria nefată de rezultate, după ce în ultimele 3 partide au obţinut doar 2 puncte.

De cealaltă parte, Poli Iaşi se află la o singură „lungime” în spatele adversarei sale directe de astăzi. De la venirea lui Emil Săndoi, trupa din Copou arată extrem de bine, în ultimele 3 remizând cu UTA şi producând două mari surprize. Moldovenii s-au impus pe teren propriu cu „U” Cluj şi Universitatea Craiova.

Ultima confruntare dintre cele două combatante s-a încheiat la egalitate, scor 3-3.