OFICIAL | Dorit de Rapid şi Dinamo, Mino Sota a semnat cu altă formaţie din Superliga OFICIAL | Dorit de Rapid şi Dinamo, Mino Sota a semnat cu altă formaţie din Superliga
Un nou transfer la UTA Arad! Un atacant nigerian va ajunge sub comanda lui Mircea Rednic Un nou transfer la UTA Arad! Un atacant nigerian va ajunge sub comanda lui Mircea Rednic
Lovitură încasată de Argentina! Leo Messi s-a accidentat şi va lipsi în duelul cu Peru, de la Copa America Lovitură încasată de Argentina! Leo Messi s-a accidentat şi va lipsi în duelul cu Peru, de la Copa America
Raphael Varane a ajuns în Italia! Cu cine va semna fundaşul francez Raphael Varane a ajuns în Italia! Cu cine va semna fundaşul francez
Petrolul, amical cu vedetele de la Fenerbahce! Cât s-a terminat partida Petrolul, amical cu vedetele de la Fenerbahce! Cât s-a terminat partida
CFR Cluj pregăteşte o nouă lovitură! Dan Petrescu vrea să aducă un jucător dorit în trecut de FCSB CFR Cluj pregăteşte o nouă lovitură! Dan Petrescu vrea să aducă un jucător dorit în trecut de FCSB

Ucraina - Belgia 0-0. Rezultat excelent pentru noi

EURO 2024 Publicat de Daian Cutu pe miercuri, 20:40

Reprezentativa României a reuşit o performanţă istorică, miercuri, la Campionatul European din Germania, reuşind calificarea în optimile de finală ale competiţiei. Tricolorii au remizat în ultima etapă a grupelor cu Slovacia, scor 1-1, iar Ucraina a terminat la egalitate cu Belgia, scor 0-0.

România a încheiat grupa E pe primul loc. Echipa naţională a mai trecut de grupele Campionatului European o singură dată până acum, în 2000, când a înregistrat şi cea mai bună performanţă, ajungând în sferturile de finală.

La ediţiile din 1984, 1996, 2008, 2016 şi 2020 s-a oprit în grupe. La celelalte ediţii a competiţiei continentale tricolorii nu s-au calificat.

LIVE TEXT | Ucraina - Belgia 0-0. Echipele de start:

• Ucraina: 12. Trubin – 24. Tymchyk, 13. Zabarnyi, 3. Svatok, 22. Matviyenko, 16. Mykolenko – 19. Shaparenko, 18. Brazhko, 14. Sudakov – 11. Dovbyk, 9. Yaremchuk.
  • Belgia: 1. Casteels – 5. Vertonghen, 4. Faes, 3. Theate, 21. Castagne – 7. De Bruyne, 24. Onana, 8. Tielemans – 22. Doku, 10. Lukaku, 9. Trossard.

Minutul 90+4: Se termină 0-0.

Minutul 88: Bakayoko trage din careu, dar nu prinde buturile.

Minutul 82: Stepanenko trimite cu capul puţin pe lângă poartă.

Minutul 64: Romelu Lukaku este găsit în careu, dar şutul său este scos din nou de Trubin.

Minutul 45+4: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 34: Sudakov trimite din careu. Casteels e la post din nou.

Minutul 23: Faes reia din marginea careului puţin pe lângă poartă.

Minutul 20: Replica este dată de Yaremchuk. Şutul acestuia nu pune mari probleme portarului.

Minutul 7: Trubin are o intervenţie excelentă la şutul trimis de Lukaku.

----------------------------------------------------

Meciul de la Stuttgart va fi pe viaţă şi pe moarte. Ucrainienii nu au voie să facă un pas greşit pentru a spera la calificare. Chiar şi în cazul unui egal, Ucraina nu ar fi sigură de accederea în optimi şi depinde de rezultatul de la meciul României.

Ucrainienii au pierdut cu România, scor 3-0 şi i-au învins pe slovaci, scor 2-1.

De partea cealaltă, un egal este de ajuns pentru Belgia. Naţionala condusă de De Bruyne şi Lukaku a pierdut cu Slovacia, scor 1-0 şi a câştigat cu România, scor 2-0.