Dublă Ferrari la GP-ul Statelor Unite. Max Verstappen a profitat de penalizarea lui Lando Norris Dublă Ferrari la GP-ul Statelor Unite. Max Verstappen a profitat de penalizarea lui Lando Norris
VIDEO | FC Barcelona - FC Sevilla 5-1. Un nou recital catalan în La Liga VIDEO | FC Barcelona - FC Sevilla 5-1. Un nou recital catalan în La Liga
Basarab Panduru, nemilos cu Dinamo după derby: ”Tot meciul nu reuşeşti să dai un şut pe poartă!” | EXCLUSIV

VIDEO | AS Roma - Inter Milano 0-1. Lautaro Martinez a devenit cel mai bun marcator non-italian din istoria ”nerazzurilor” VIDEO | AS Roma - Inter Milano 0-1. Lautaro Martinez a devenit cel mai bun marcator non-italian din istoria ”nerazzurilor”
Antrenorul lui Dinamo a făcut plecăciune în faţa FCSB-ului: ”A jucat atâtea meciuri în Europa, au acumulat experienţă!” | VIDEO

A marcat ca Zlatan cu Dinamo şi i-a transmis un mesaj lui Mircea Lucescu: ”Avem goluri şi pentru Rangers, pentru toţi!” | VIDEO

Cel mai dur discurs după remiza albă dintre Petrolul şi CFR Cluj: „Fotbalul ăsta se juca în Europa acum minim 30 de ani! Suntem depăşiţi total” | VIDEO EXCLUSIV

Superliga Publicat ieri, 09:25

Petrolul Ploieşti a încheiat la egalitate sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 0-0, cu echipa CFR Cluj, în etapa a 13-a din Superligă.

La Ploieşti, prima ocazie a aparţinut oaspeţilor, şutul lui Peter Michael fiind deviat peste poartă în minutul 6. Replica gazdelor a venit la lovitura de cap a lui Papp, care a trecut pe lângă bară, în minutul 28. Nici repriza secundă nu a adus fotbal de mai bună calitate, ploieştenii nu au avut şut pe poartă, iar ocaziile au întârziat să apară până al cincilea minut al prelungirilor, când a ratat Păun.

Dan Petrescu a fost protagonistul unui moment tensionat, după ce l-a schimbat în prelungiri pe Louis Munteanu. Atacantul s-a arătat foarte supărat şi s-a dus direct spre banca de rezerve, fără să dea mâna cu nimeni şi fără să se uite măcar spre antrenorul său.

Dan Petrescu s-a dus apoi la el pentru a-l împăca, fără succes însă, Louis Munteanu menţinându-şi atitudinea sfidătoare.

Jocul şters din această partidă l-a făcut pe Bogdan Cosmescu să răbufnească în direct. Acesta s-a declarat extrem de nemulţumit de fotbalul prestat de cele două echipe şi consideră că aceasta este imaginea fotbalului românesc, la polul opus faţă de ceea ce practică alte echipe din Europa.

„Fotbalul ăsta se juca în Europa acum minim 30 de ani. Tare şi pe a doua şi fuga pe ei. Suntem depăşiţi total. Eu înţeleg dorinţa de a face puncte şi miza enormă. Dar nu jucăm, faţă de alte echipe. Şi Salzburg, şi Sparta Praga, toată lumea încearcă să iasă cu mingea sus.

În multe meciuri de campionat nici măcar nu încercăm să jucăm. Eu înţeleg că Petrolul nu a vrut să rişte nimic şi a dat totul departe decât să paseze. Dar ăsta nu e fotbalul care se joacă, poţi să încerci să îl joci, dar nu cred că te ajută să progresezi.

E vorba de principii. Se poate să nu îţi iasă. Sunt şi în afară meciuri urâte în care nu îţi iese, dar încerci să joci un anumit gen de fotbal. Nu se mai joacă aşa nicăieri.”, a declarat Bogdan Cosmescu, la Prima Sport.