VIDEO | Rayo Vallecano – Atletico Madrid 1-1. Andrei Raţiu e pe val în La Liga! A dat pasă de gol VIDEO | Rayo Vallecano – Atletico Madrid 1-1. Andrei Raţiu e pe val în La Liga! A dat pasă de gol
VIDEO | Ioan Ovidiu Sabău a vorbit despre presiunea primului loc. ”Jucătorii sunt foarte supăraţi” VIDEO | Ioan Ovidiu Sabău a vorbit despre presiunea primului loc. ”Jucătorii sunt foarte supăraţi”
VIDEO | Inter - AC Milan 1-2. ”Derby della Madonnina” s-a decis în minutul 89 VIDEO | Inter - AC Milan 1-2. ”Derby della Madonnina” s-a decis în minutul 89
Echipa Europei a câştigat în meciul decisiv Laver Cup Echipa Europei a câştigat în meciul decisiv Laver Cup
VIDEO | ”Nu am pasat, nu am jucat bine”. Semnal de alarmă tras de Costel Gâlcă VIDEO | ”Nu am pasat, nu am jucat bine”. Semnal de alarmă tras de Costel Gâlcă
VIDEO | Nicuşor Bancu, dezamăgit de meciul de pe Cluj Arena. ”Sper să ne revenim cât mai repede” VIDEO | Nicuşor Bancu, dezamăgit de meciul de pe Cluj Arena. ”Sper să ne revenim cât mai repede”

VIDEO | Real Sociedad - Barcelona 0-1. Aubameyang aduce din nou izbăvirea pentru catalani

La Liga Publicat de Ovidiu Neacşu pe 21 apr 2022

Partida dintre Real Sociedad şi FC Barcelona a fost una extrem de spectaculoasă, contrar a ce a arătat tabela.

Echipa antrenată de Xavi a făcut o primă parte foarte bună şi au reuşit să marcheze în minutul 16. Real Sociedad a avut 20 de minute, în a doua repriză, în care a pus probleme extrem de mari, dar pe final nu au mai fost lucizi şi catalanii au luat cele 3 puncte.

Real Sociedad - Barcelona 0-1 (Aubameyang P. 16')

•  Real Sociedad: Remiro – Rico, Le Normand, Zubeldia, Zaldua (cpt) – Rafinha, Merino, Zubimendi, Januzaj – Isak, Sorloth.
  •  Barcelona: Ter Stegen – Alves, Araujo, Pique, Alba – F. De Jong, Busquets (cpt), Gavi – Dembele, Aubameyang, Torres.

Minutul 90+10: Final de partidă! Echipa lui Xavi câştigă cele 3 puncte.

Minutul 90+3: Schimbare la Real Sociedad, iese Zubeldia, intră Guevara.

Minutul 90+2: Le Normand este primul jucător al başcilor care vede cartonaşul galben în această partidă.

Minutul 90: Se arată 10 minute suplimentare de la margine!

Minutul 87: Dublă schimbare la Real Sociedad, ies Isak şi Januzaj şi intră Portu şi Ander Martin.

Minutul 86: Gavi ia cartonş galben, pentru proteste.

Minutul 82: Se produce dublă schimbare la ambele echipe, pentru catalani au ieşit Pique şi Aubameyang şi au intrat Lenglet şi Luuk de Jong, iar la başci, au ieşit Zaldua şi Rafinha şi au intrat Gorosabel şi Guridi.

Minutul 73: Ocazie mare pentru FC Barcelona, echipa lui Xavi a creat o fază splendidă, dar finalizarea lui Gavi nu e cea mai bună.

Minutul 65: Schimbare la FC Barcelona, a ieşit Dani Alves şi a intrat Sergino Dest.

Minutul 57: O nouă ocazie mare, pentru başci, Ter Stegen are o intervenţie salvatoare, în faţa lui Sorloth.

Minutul 55: Ronald Araujo este nevoit să părăsească terenul din cauza unui disconfort muscular, în locul lui va intra Eric Garcia.

Minutul 47: Ocazie foarte mare a lui Real Sociedad, prin acelaşi Sorloth, acesta reia o centrare perfectă în careu, dar şutul lui trece mult peste.

Minutul 46: Începe a doua repriză!

Minutul 45+1: Final de primă repriză!

Minutul 43: Şansă mare pentru Alexander Isak, suedezul ratează singur cu Ter Stegen, după o incursiune splendidă a lui Sorloth.

Minutul 35: Atacantul lui Real Sociedad, Sorloth, ajunge la o centrare în careu, dar mingea este prinsă de Ter Stegen.

Minutul 32: Ronald Araujo încasează primul cartonaş galben al partidei.

Minutul 29: Barcelona are o nouă ocazie, după o construcţie elaborată, Frenkie de Jong încearcă o execuţie de la distanţă. Mingea a trecut departe de stâlpul din dreapta al porţii, apărate de Remiro.

Minutul 16: Ocazie mare pentru catalani, Ferran Torres trimite peste poartă, dintr-o poziţie ideală.

Minutul 11: Gol marcat de FC Barcelona, după ce Dembele a trimis în bară, mingea este recentrată şi Aubameyang profită de asistul perfect a lui Ferran Torres.

Minutul 1: A început partida!

---------------------------------------------------------

Bascii sunt pe locul 6 şi abordează disputa în mare formă, fiind neînvinşi în ultimele 5 partide.

Trupa lui Xavi a pierdut surprinzător runda trecută, acasă, cu Cadiz şi este la 17 puncte în spatele liderului Real Madrid, însă au şi două jocuri mai puţin disputate. Cu un succes, Barcelona ar urca pe locul secund, peste Atletico Madrid.