VIDEO | Rayo Vallecano – Atletico Madrid 1-1. Andrei Raţiu e pe val în La Liga! A dat pasă de gol VIDEO | Rayo Vallecano – Atletico Madrid 1-1. Andrei Raţiu e pe val în La Liga! A dat pasă de gol
VIDEO | Ioan Ovidiu Sabău a vorbit despre presiunea primului loc. ”Jucătorii sunt foarte supăraţi” VIDEO | Ioan Ovidiu Sabău a vorbit despre presiunea primului loc. ”Jucătorii sunt foarte supăraţi”
VIDEO | Inter - AC Milan 1-2. ”Derby della Madonnina” s-a decis în minutul 89 VIDEO | Inter - AC Milan 1-2. ”Derby della Madonnina” s-a decis în minutul 89
Echipa Europei a câştigat în meciul decisiv Laver Cup Echipa Europei a câştigat în meciul decisiv Laver Cup
VIDEO | ”Nu am pasat, nu am jucat bine”. Semnal de alarmă tras de Costel Gâlcă VIDEO | ”Nu am pasat, nu am jucat bine”. Semnal de alarmă tras de Costel Gâlcă
VIDEO | Nicuşor Bancu, dezamăgit de meciul de pe Cluj Arena. ”Sper să ne revenim cât mai repede” VIDEO | Nicuşor Bancu, dezamăgit de meciul de pe Cluj Arena. ”Sper să ne revenim cât mai repede”

Fără loc de surprize. Lamine Yamal a fost ales cel mai bun tânăr jucător al turneului

EURO 2024 Publicat de Daian Cutu pe 15 iul 2024

Spaniolul Lamine Yamal a fost desemnat cel mai bun tânăr jucător al turneului Euro 2024.

Statisticile lui Yamal la EURO 2024

Minute jucate: 507

Goluri: 1

Pase decisive: 4 (recordul turneului)

Driblinguri: 32 (record al turneului)

Viteză maximă: 33,3 km/h

Yamal a jucat în fiecare dintre cele şapte meciuri disputate de La Roja la EURO 2024, fiind titular în toate, cu excepţia victoriei cu Albania din etapa a 3-a a grupelor. El a devenit cel mai tânăr jucător al turneului atunci când a fost titular în victoria cu 3-0 împotriva Croaţiei din prima etapă (16 ani şi 338 de zile), iar apoi a stabilit un nou record de cel mai tânăr marcator al EURO atunci când a înscris un gol minunat împotriva Franţei în semifinale (16 ani şi 362 de zile).

A împlinit 17 ani cu o zi înainte de victoria cu 2-1 în finala cu Anglia, devenind astfel cel mai tânăr jucător care a participat la o finală de EURO sau de Cupa Mondială. S-a remarcat din nou în finală, pasând decisiv pentru Nico Williams, în cadrul unei alte prestaţii impresionante.